[Podkast] Vloga kmečkih žensk na podeželju
V današnjem podkastu smo se pogovarjali o vlogi kmečkih žensk na kmetijah, njihovem položaju in ovirah ter izzivih s katerimi se srečujejo na kmetijah.
Za sogovornico smo izbrali dolgoletno predsednico Zveze kmetic Slovenije – Ireno Ule, ki je kmetica, žena in mati, zaposlena na Biotehniški fakulteti. »Pri nas kar 35 odstotkov žensk na kmetijah nima lastnega dohodka, devet odstotkov jih nima niti transakcijskega računa. Še vedno so pogosto žrtve nasilja, med njimi je veliko osamljenosti in zdravstvenih težav.
Velikokrat so preobremenjene, nekatere še vedno nimajo urejenega zdravstvenega ali socialnega zavarovanja,« je Uletova opozorila na skrb vzbujajoče podatke. »Ženske smo tiste, ki skrbimo za zdravje in vzgojo otrok, urejenost našega podeželja ter nenazadnje ohranjamo tudi kulturno dediščino, slovenski jezik, kulinariko in kulturo. Kmeticam se še vedno ne priznava prispevka h gospodinjstvu, kmetijstvu in širši skupnosti.«
Država v okviru novega nacionalnega strateškega načrta SKP sicer podpira uravnoteženo zastopanost spolov in vključevanje kmetic v zagonske podpore s ciljno usmerjenim pristopom. Uletova pa opozarja: »Naj ne ostane le pri besedah.«
Več o tej pomembni temi in izkušnjah kmečkih žensk pa lahko slišite v našem podkastu.
Avtorica in voditeljica: Klara Lovenjak